Intervjuu Villu Veskiga: rahvusvahelised jazzmuusika tipud Viimsi Artiumis

Viimsi Artiumi hooajaline sari "Jazz @ Viimsi Artium" toob sel kevadtalvel publiku ette jazzmuusika tipud Iisraelist, Inglismaalt ja USA-st. Uurisime sünd- mustesarja produtsendilt Villu Veskilt tulevaste jazzkontsertide kohta lähemalt.

Milliseid artiste on peagi Viimsi Artiumisse oodata?
Sel kevadel saab Viimsi Artiumis kuulda nii kontsert-jazzi, sümfoonilist jazzi kui ka disco, soul & house jazzi. Kontsert-jazzi esindajana astub 31. jaanuaril üles Iisraelist pärit maailmaklassi jazzpianist Anat Fort – ECM plaadifirma kvaliteedimärgi all tegutsev artist. Ta astub lavale koos eesti tippjazzmuusikutega: Jaak Sooäär, Taavo Remmel ja Tanel Ruben ning muidugi vanamuusika “guru” Andres Mustonen viiulil. Anati kontserdist on oodata peenemaitselist ECM-i stiilis musitseerimist. Kontsert toimub koostöös MustonenFestiga ja tänu Andres Mustoneni laialdastele sidemetele Iisraeli muusikamaailmas.

Sümfoonilise jazzi esindajana oleme esinema kutsunud Nigeeria juurtega briti jazzsoul vokalisti, helilooja ja produtsendi Ola Onabulé, kes astub Viimsi Artiumi suures saalis üles 4. märtsil. Ola Onabulé on täna maailmas üks olulisemaid jazzartiste, tema häält peetakse praegu maailma meeslauljate hulgas üheks kõige erilisemaks tema meeletu hääleulatuse, sametise tämbri ja hääle valitsemise tõttu. Tema vanemad on pärit Nigeeriast ning seetõttu esindab Ola Onabulé muusikas nii aafrika kultuuri ehedust kui ka inglise kultuuri elegantsust. 2022. aasta Kopenhaageni jazzifestival tõi teda oma plakatil välja kõrvuti Herbie Hancocki, Melody Gardot’, Gilberto Gili ja Dianne Reevesiga – maailma jazzilegendidega. Viimsi Artiumis astub Ola Onabulé üles sümfooniaorkestri ja jazzkvartetiga, kaasates hulgaliselt löökpille, mis on meile tuntud Ladina-Ameerika muusikast. Muusika on sümfooniaorkestrile seadnud saksa arranžeerija Tobias Becker.

10. märtsil astub üles USA-st pärit legendaarne Tortured Soul. Nende disco, soul & house jazzist pakatav kontsert tõotab kujuneda hullumeelseks tantsuõhtuks, sest keegi ei suuda nende kaasahaarava show ajal paigale jääda. Nad on publikut hullutanud nii festivalil Juu Jääb Muhumaal kui ka Disco Tallinna sündmustel. Suurepärane peoõhtu on nendega garanteeritud!Tortured Soul esineb tavaliselt suurtel lavadel – Jakarta rahvusvaheline jazzifestival Indoneesisas jms.

Nii ongi meil neid kolme kontserti külastades juba hea ülevaade sellest kui mitmekülgne võib olla jazz oma eri väljendusvormides.

Loetletud artistide puhul võib öelda, et jazz võib olla vägagi eripalgeline.
Meile on tuntud ju väljendid traditional jazz, pop-jazz, world-jazz, soul-jazz, jazz-house jne. Suurte jazzifestivalide peaesinejad pole ammugi enam ainult traditsioonilise jazzi esindajad. Jazzi mõiste alla mahub praktiliselt kõik, mis ei ole otseselt akadeemiline muusika – populaarsetest lauljatest kuni maailmamuusikani välja. Tahaksingi rõhutada, et kui akadeemilist muusikat esitavad interpreedid, kes järgivad täpselt helilooja kirja pandud partituuri ja ei tohigi lisada muusikasse oma hinge ja natuuri, siis jazzmuusikas on vastupidi – kõige olulisema osa emotsioonist moodustabki just artistide isikupära avanemine laval publiku jaoks, mis on iga kord kordumatu ja eriline.

Milline on su isiklik side nende muusikutega?
Produtsendile ja korraldajale kehtib selline kirjutamata reegel, et ära osta programmi kui sa pole seda ise enne elavas esituses kuulnud – sest mitmed Youtube’i videod ja kutsuvalt monteeritud reklaammaterjalid võivad olla eksitavad ja artist osutub publikule pettumuseks. Olen seda reeglit järginud ja pakkunud ainult seda, mida olen varem kuulnud või kellega isiklikult ka koos laval olnud.

Vaata lähemalt

Kultuuri- ja hariduskeskus Viimsi Artium on kaasaegne, avatud ja interdistsiplinaarne kultuurikeskus, kus kohtuvad nii etenduskunstid, klassikaline, jazz-, pop- ja rokkmuusika, kunst, film, teadus ja haridus. Viimsi Artiumis põimuvad omavahel nii erinevad kultuurivaldkonnad kui rahvusvaheline, riiklik ja kogukondlik mõõde.

Suur saal

457-kohaline ringrõduga multifunktsionaalne saal võimaldab võõrustada nii kontserte kui ka muusika-, sõnateatri ja etenduskunstide lavastusi ja konverentse. Saali suurus on 461 m2. Lava on 13 m lai ja 11,35 m sügav, sh koosneb lava 3 moodulist, mida saab tõsta erinevatele kõrgustele. Võimalik on teha 1.60 m sügavune orkestriauk. Lava kõrgus on 11,45 meetrit. Laval on 8 stanget. Saali põrand on muudetav – publikutõusuga või tasapinnaline.

Blackbox

190-kohaline blackbox on multifunktsionaalne, võimaldades ruumi ümber konfigureerida. Saalis on erinevatest moodulitest koosnev publikutribüün koos pinkidega. Saali suurus on 161,6 m2, kõrgus 7,48 meetrit, valgussildadeni 5,1 m. Blackboxi tehnilisel lael on 5 valgussilda ja tehniline rõdu. Blackbox sobib nii sõna- ja tantsuteatrile, performance´itele ning võimendusega kontsertidele ja üritustele.

Kammersaal

160-kohaline kammersaal on mõeldud eelkõige kontsertide läbiviimiseks. Saali suurus on 142,1 m2, kõrgus 7m. Lava suurus on 30 m2. Saalis on tehniline rõdu ning klindile avanev suur aken. Lakke on paigaldatud 3 stanget.

Ruumid muudeks võimalusteks

Kohvik-restoran, kunstigalerii, suur fuajeeala ja proovisaal. Galerii ja etenduspaik endises sõjaväe kütusemahutis. Välilava ja õuesõppeklass endises sõjaväe kütusemahutis. Video- ja helistuudio. Viimsi Artiumi hoones asuvad ka Viimsi muusika-, kunsti- ja teaduskool ning huvikeskus.

Uudised