Juba mitmeid kordi Eestit külastanud ja siinsele publikule tuttav Jaapani koreograaf ja tantsija Un Yamada esineb ühel õhtul kahe teosega, mis on inspireeritud poola luuletaja Wislawa Szymborska tekstidest.
Un Yamada sai oma lavastuse Nothing’s a gift (“Miski pole kingitud”) tegemiseks tõuke 2011. aastal toimunud maavärinast Jaapanis. Peale katastroofi oli tunda, et inimesed vajasid oma ellu muud kui paljaid sõnu, nad vajasid teatrit, kunsti, kohvikuid, ruumi enda ümber oma mõtete mõtlemiseks. Un kasutab lavastuses eri stiili muusikat, nii poppi, klassikat kui ka jazzi, vahel improviseerib juurde lihtsaid lookesi ja kõnelusi elust endast. Lavastuses on Un kasutanud nö „vaba“ stiili, mille elementideks on minimalistlik kehahoiak, elusuuruses žestid, jaapani modernistlik tants, butoh ja improvisatsioon.
Improvisatsioonilises teoses The Sky (“Taevas”) astuvad lavale koos Un Yamadaga ansambli Una Corda muusikud Kristi Mühling (kannel ) ja Liis Jürgens (harf).
Un Yamada on alates 1998. aastast tegutsenud aktiivselt soolotantsijana. Inspiratsiooni ammutab ta enda sõnul muusikast, visuaalkunstist, kirjandusest, teadusest, moest ja keha liikumisest. Un Yamada annab etendusi nii Aasias, Euroopas kui Lähis-Idas, ta on loonud ka interdistsiplinaarseid teoseid, mis hõlmavad endas muusikat, draamat, ooperit ja traditsioonilisi etenduskunste.
1000 kurge – Aasia sõnatu teatri festival
25.-29. oktoobrini toimub festival “1000 kurge”. Nelja päeva jooksul vallutavad maailmatasemel tants ja muusika nii Viimsi kui ka Tartu. Aasia ja Eesti etenduskunstnike lavastusi saab näha sel korral Viimsi Artiumis, Tartu Uues Teatris ja Eesti Rahva Muuseumis. Festivali läbivaks jooneks on tunnetus, liikumine, tants ja muusika.
Inimsüdame Suur Soov voogab sõnadest üle… Kuidas seda väljendada, kuidas esitada oma palve? Käsi leiab paberi, sõnumilinnuks saab volditud kurg. Voldid ühe, oled Kunstnik – naudid tehtud tööd; voldid sada, oled Meister – mõtetes tugev; voldid tuhat, oled Nägija – tunned inimsüdame jõudu!
Festivali nimi “1000 kurge” viitab nii jaapani legendile, kus paberlinnud oli levinud kink pruudile või vastsündinule sümboliseerimaks pikka ja head elu, ja on tabavas võrdluses ka Jaapani kuulsa nobelisti Yasunari Kawabata samanimelise romaani hõrgu detailitäpsusega sümboliseerides inimsüdame igavikulist rännuigatsust.
Festivalil astuvad üles etendajad Lõuna-Koreast ja Jaapanist, Eestist on seekord programmis loomingulise koosluse *birdname ballett “Kuldne tempel”.