Festivalil „1000 kurge“ tuleb Viimsi Artiumis, Tartu Uues Teatris ja Eesti Rahva Muuseumis esitamisele 9 omanäolist lavastust. Miks just need välja valiti?
Meid inspireerivad tugevad omanäolised artistid, kes ajavad oma asja ning keda motiveerib uudishimu ja avastamise protsess. Suures osas on need juba küpsed artistist, kuid on ka neid, kes on loonud alles oma esimese muljetavaldava teose, milles näeme võimet kujuneda tulevikus silmapaistvaks kunstnikuks.
Festivalile oleme valinud teoseid, kus muusikat kantakse ette elavas esituses ehk siis toimub tantsija ja muusiku dialoog laval. Need etteasted suudavad seda, milleni sõnad ei küündi. Seda kõike jaapani ja korea kultuurile omase mediteeriva esteetika kaudu.
Kes võiks olla eestlaste jaoks tuntuim etenduskunstnik?
Üks kuulsamaid on kindlasti Un Yamada, kes on varasemalt oma trupiga Eestit külastanud 4 korda. Juba esimene visiit näitas, et Uni loomingul on Eestis austajaid. Saalid on alati täis olnud ja publik on kõikidel kordadel püsti tõusnud ja trampinud heakskiiduks jalgu.
See kord teeb ta väga erilise etteaste. Lavastuses “Taevas” (The Sky) astuvad koos temaga lavale Eesti ansambli Una Corda muusikud Kristi Mühling (kannel) ja Liis Jürgens (harf).
Mis iseloomustab Aasia etenduskunste? On neil lavastustel mingi läbiv joon, nagu näiteks meie regiooni puhul on tihti tajutav Põhjamaine tunnetus.
Loodus kui keskkond on see, mis kujundab inimest ja tema võimet suhelda maailmaga. Valitud Jaapani ja Korea artistid on läbi imbunud oma loodusest ja traditsioonidest. Nad on kui raamatud lugudega, mida nad endaga kaasa toovad, et meie siin saaks neid lugusid kogeda. Jaapan ja Korea tulevad nende artistide kaudu meile koju ja enamagi veel.
Ka teie enda “Kuldne tempel“ etendub taas. Kas lavastust näeme samal kujul või olete teinud ka muudatusi? Kuidas „Kuldne tempel“ ülejäänud programmiga kokku kõlab?
Kui miski on juba korralikult läbi tunnetatud siis vajab see vähe muutmist, nii ka “Kuldne tempel”. Artistid on samad – Anna Pärnoja, Theodor Sink, Takatoshi Machiyama, Anita Kurõljova. See on väga unikaalne ja võimas koosseis. “Kuldne tempel” sobitub ülejäänud programmiga ideaalselt: elav muusika, Aasia teema, karismaatilised esitajad.