en
OSTA PILET

Etendused:

 • 16.09 kell 17:00Piletid
 • 16.09 kell 17:30
 • 16.09 kell 19:00
 • 16.09 kell 19:30
 • 16.09 kell 20:00
 • 16.09 kell 20:30
 • 17.09 kell 14:00Piletid
 • 17.09 kell 14:30
 • 17.09 kell 15:00
 • 17.09 kell 15:30
 • 17.09 kell 17:30
 • 17.09 kell 18:00
 • 17.09 kell 18:30
 • 17.09 kell 19:00

NB! Palume etendusele kohale tulla piletil näidatud ajaks!

Publik saab etendusele sisse iga 10 minuti tagant 5-kaupa.

Rännak 5-ses grupis läbi 12ne ruumi kestab kokku 1 tund ja 50 minutit.

“Maastikud ja kehad” tuuakse teieni saksa ja inglise keeles, osalise tõlkega eesti keelde.

Kötter / Israel / Limberg: interdistsiplinaarne lavastustsükkel “MAASTIKUD JA KEHAD” (Saksamaa).

Daniel Kötter/Sarah Israel/Elisa Limberg

Vesi ja koltaan 

Põlevkivi

sarjast: Maastikud ja kehad

15.-17.09

“Maastikud ja kehad” on 5-osaline lavastustsükkel, millest Tallinnas jõuab lavale 2 osa – “Vesi ja koltaan” (Artiumi suures saalis) ning “Põlevkivi” (Artiumi blackbox’is) . Lavastustsükkel valmis kontseptsiooni autorite ja lavastajate Daniel Kötteri, Sarah Israeli ja Elisa Limbergi koostöös muusikute, etenduskunstnike, teoreetikute, teadlaste ning kohalike elanikega Indoneesias Lääne-Paapuas, Kongo Demokraatlikus Vabariigis, Eestis Ida-Virumaal ning Saksamaal Leipzigi ja Ruhri piirkonnas..

Installatsioon “Põlevkivi” ARTIUMi blackbox’is kõigile avatud!

15.-16. september: 15:00 – 23:30

17. september: 12:30 – 23:30

Põlevkivi kontsert feat. KEETAI:

17. september 21:30

Performance “Vesi ja koltaan”

15.-16. september

algusajad:

17:00 – 17:50 // sisenemine 5-liikmelistes gruppides iga 10 minuti järel

19:00 – 20:50 // sisenemine 5-liikmelistes gruppides iga 10 minuti järel

17. september

algusajad:

14:00 – 15:50 // sisenemine 5-liikmelistes gruppides iga 10 minuti järel 

17:30 – 19:20 // sisenemine 5-liikmelistes gruppides iga 10 minuti järel

Vesi ja koltaan”

“Vesi” (“Maastikud ja kehad” #3). Pärast söekavanduste sulgemist Ruhri piirkonnas seistakse silmitsi tõsise keskkonnaalase probleemiga – endistest kaevandustest tuleb pidevalt vett välja pumbata, vastasel korral mattub kogu regioon vee alla. Teisalt on endistesse kaevandustesse imbuvat põhjavett kasutatud keskkonna ümberkujundamiseks. Näiteks tuuakse uuselamurajoonid Phoenixi kunstjärve ümber, kus resideeruvad eelkõige jõukad sakslased. Küsimus seisneb selles, kas selline kunstlikult tekitatud elukeskkond on jätkusuutlik, või muudab keskkonna hoopis vaesemaks ja n.ö. Monokultuurseks.

“Koltaan” (“Maastikud ja kehad” #4) uurib koltaani kaevandamise sotsiaal-majanduslikke tagajärgi Kongo Rahvavabariigis, kus on palju väikseid käsitöönduslikke kaevandusi, kus töökorraldus on täiesti reguleerimata. Kaevandustes töötavad sageli naised olematu tasu eest ning tervise kahjustamise hinnaga. Tegemist on moraalse dilemmaga – nendes väikestes kaevandustes tehakse sisuliselt orjatööd kaevandamaks koltaani, mis on globaalse elektroonikatööstuse jaoks asendamatu maavara.

Laval on suletud konteinerid, mis koosnevad 12 individuaalsest ruumielemendist. Suletud ruum sekundeerib lavastuse temaatikale – käsitletakse ju maa-alust kaevandamist. Samas luuakse konteinerites ka intiimsem korterilaadne atmosfäär, kus liigutakse toast tuppa, kus igas toas on ootamas midagi põnevat. Kõigis konteinerites toimub 10 minuti vältel performatiivne tegevus. Konteinereid läbivad korraga 5-liikmelised grupid 10-minutise intervalliga. 6 ruumis näevad vaatajad läbi VR-prillide 360° filme. Ülejäänud konteinerites toimuvad performance´id. Vaataja jaoks on tegemist omapärase, informatiivse ja samas sensoorse elamusega.

Põlevkivi” (“Maastikud ja kehad” #5) käsitleb põlevkivitööstusega seotud problemaatikat Ida-Virumaal. “Põlevkivi” ühendab endas installatsiooni, dokumentaalfilmi ja live-kontserdi industriaalrockbändi KEETAI esituses ning inkorporeerib lavastusse intervjuud Ida-Virumaa piirkonna erinevate elualade esindajatega, millega on võimalik tutvuda installatsiooni külastades. Kõigil etendusele pileti ostnutel on võimalik kuulata ansambli KEETAI kontserti, mis toimub 17.septembril kell 21.30 ARTIUMi blackox’is.

Muusika: KEETAI I Film: Daniel Kötter I Lavakujundus: Elisa Limberg I Dramaturgia: Anna Ptak I Helikujundus Filmi- ja Tehnikadirektor: Martin Recker ja Paul Hauptmeier | Filmi värvikorrektsioon: wave-line GmbH Berlin | Eesti produktsioon: Tiiu Tamm/Priit Orav | Eesti Helisalvestus: Rein Fuks, Tanel Kadalipp | Tõlge: Anastassia Kolessova, Anna-Maria Kolessova | Produktsioon: ehrliche arbeit – vabakutseline kultuuribüroo.

Erilised tänusõnad: Anu Printsman, Kristiina Reidolv, Inga Koppel, Madli Pesti, Aleksei Ivanov

Toetavad Fonds Darstellende Künste ning Föderaalvalitsuse kultuuri- ja meediavolinik. Lisaks toetavad ka Goethe Instituut Eesti, Briti Nõukogu.

Daniel Kötter

Daniel Kötter on saksa filmirežissöör ja teatri-, sealhulgas muusikateatri lavastaja. Oma loomingus ühendab ta erinevaid meediume kombineerides eksperimentaal- ja dokumentaalfilmi keelt performatiivsete elementidega. Kötteri töid on presenteeritud paljudel rahvusvahelistel filmi- ja videokunsti festivalidel, kunstigaleriides, teatrites ja kontserdisaalides üle kogu maailma.

Alates 2008. aastast on Kötter teinud koostööd tuntud saksa helilooja Hannes Seidliga, kellega koos on loodud mitmeid muusikateatri lavastusi nagu näiteks “Freizeitspektakel“, triloogia “Ökonomien des Handelns – KREDIT, RECHT, LIEBE”, samuti installatsioone, lühifilme ja raadioteatri lavastusi.

Samuti vedas Kötter mitmest osast koosnevat kunstiprojekti “State-theatre”, kus vaatluse all oli teatrietenduste esitamine uutes ebakonventsionaalsetes kohtades olukorras, kus spetsiaalselt ehitatud teatrihooned on kaotanud oma esialgse funktsiooni ja tähtsuse. Projekt koosnes kuuest juhtumiuuringust Lagoses, Teheranis, Berliinis, Detroidis, Beirutis ja Mönchengladbachis.

Daniel Kötter on mitmete dokumentaalfilmide autor, kusjuures märkimisväärne on algmaterjali valikul Kötteri globaalne haare ja soov mõista laiemaid protsesse. Näiteks aastal 2013 valmis Kötteril ambitsioonikas filmiprojekt “KATALOG”, mis hõlmas 13 Vahemereäärset riiki.

Kötteril huvi Aafrika kontinendi vastu on teda viinud ikka ja jälle erinevatesse riikidesse kogumaks inspiratsiooni ja teadmisi oma uute filmiprojektide jaoks.

Aastatel 2014-2018 valmis koostöös kuraator Jochen Beckeriga (metroZones) näitus ja dokumentaalfilm “CHINAAFRIKA. Under Construction”, 2017-20 valmis Kötteril dokumentaalfilmide triloogia “Hashti Tehran” (2017), “Desert View” (2018) ning “Rift Finfinnee” (2020), kus olid vaatluse all perifeersed linnaosad Theranis, Kairos ja Addis Ababas, kusjuures “Hashti Tehran” võitis Saksamaa lühifilmide konkursil eriauhinna.

Viimati valmis Daniel Kötteril koostöös dramaturg Sarah Israeli ja lavakunstnik Elisa Limbergiga 5-osaline lavastustsükkel “Maastikud ja kehad” globaalse kaevandamise sotsiaalmajanduslikest ja keskkonnaalastest mõjudest Saksamaal, Lääne-Paapua provintsis Indoneesias, Kongo Demokraatlikus Vabariigis ja Eestis.

Rohkem infot:

www.danielkoetter.de

www.state-theatre.de

http://katalog.danielkoetter.de

Industriaalrockbändi KEETAI kontsert

17. septembril kell 21.30 ARTIUMi blackboxis

KEETAI on elektroonilise alternatiivmuusika bänd.

Kontsert on osa saksa lavastaja Daniel Kötteri interdistsiplinaarsest lavastusest “Maastikud ja kehad” (5. osa “Põlevkivi”).

  Liitu uudiskirjaga

  Liitu Viimsi Artiumi uudiskirjaga ja ole kursis meil toimuvate kultuurisündmustega!

  Uudiskirja saajale eksklusiivsed sooduspakkumised.