en
OSTA PILET

Kontsert:

  • 13.11 kell 19:00
Piletid

Viimsi Artium esitleb: Hortus Musicus 50. “Rõõm ja ilu läbi aastakümnete”

Võimatu on ühe õhtuga anda ülevaadet Hortus Musicuse repertuaari kogu mitmekesisusest, kuid Viimsi Artiumis toimuva juubelikontserdi kava on lühike läbilõige sellest. “Kontserdil Rõõm ja ilu läbi aastakümnete” kõlab varajane muusika, eksootiliste maade traditsiooniline muusika ja ansambliga koostööd teinud kaasaegsete heliloojate looming.

Ansamblist

Sündinud nõukogudeaegse isolatsiooni tingimustes, leidis grupp entusiaste oma nooruslikud energiad ühendades ja vaid minimaalselt väljastpoolt tulevat abi kasutades (kuivõrd seda lihtsalt eriti polnud võtta) Hortus Musicuse oma näo ja tee. Ideede genereerija keskne roll on selle juures olnud Andres Mustonenil. Tema leppimatus kehtiva režiimi, nagu ka muusikas väljakujunenud kivinenud arusaamadega, tõukas gruppi avastusretkele senitundmatu Bachi-eelse muusika maailma.

Hortus Musicuse musitseerimist iseloomustab, tihtipeale erinevalt nende Euroopa kolleegidest, stambivaba, loominguline suhtumine meist ajaliselt, ent mitte sisuliselt kaugesse muusikasse. Sattumata küll otsesesse vastuollu “autentse” või “ajalooliselt informeeritud” musitseerimislaadiga, ei ole Hortus Musicus seda kunagi pidanud eesmärgiks omaette. Seetõttu kõlavad Hortus Musicuse kontserdid ja salvestused värskelt, arusaadavalt ja jõuliselt – see on kaasaja inimeste elav muusika.

Nüüd juba üle 40 aasta on Hortus uurinud ja esitanud Euroopa muusikat 8.–20 sajandini: gregooriuse koraal, organumid, keskaegsed liturgilised draamad, hümnid ja motetid, franko-flaami koolkond, Itaalia trecento-meistrid, 16. sajandi range polüfoonia, prantsuse šansoonid, Itaalia madrigalid, frotto‘lad ja villanellad, suur hulk süite renessansiaegsetest tantsudest üle Euroopa, varajased sonaadid ja vaimulikud suurvormid 17.–18. sajandist, 20. sajandi heliloojate (sageli spetsiaalselt Hortusele loodud) muusika.
Oma enam kui 40-aastase tegutsemisaja jooksul on Hortus Musicus andnud kontserte enamikus Euroopa riikides, USA-s, Jaapanis, Iisraelis, ja tohutul territooriumil, mille moodustas endine Nõukogude Liit. Heliplaatidele on salvestatud u 35 programmi – osa on saadaval tänapäevalgi firmadest Erdenklang, Musica Svecia, Forte ja Finlandia Records.

Suuremate 18. sajandi oratooriumide ja passioonide ettekandeks tuleb kokku Hortus Musicuse Akadeemiline Orkester. Solistlikumates, soolo- ja triosonaatidest koosnevates kavades on koosseisu suurus 3–6 mängijat. Suurte liturgiliste draamade ettekandel on koos lisajõududega Hortuse projektides osalejaid kuni 80.

Liikmed
Andres Mustonen – ansambli kunstiline juht, viiul
Olev Ainomäe – pommerid, šalmei, plokkflöödid
Imre Eenma – violone
Valter Jürgenson – tromboonid
Tõnis Kaumann – bariton, löökpillid
Tõnis Kuurme – dulcian, rauschpfeiff, plokkflöödid
Riho Ridbeck – bass, löökpillid
Ivo Sillamaa – klavessiin, orel
Anto Õnnis – tenor, löökpillid
Taavo Remmel – kontrabass
Robert Staak – vanemtoimetaja

    Liitu uudiskirjaga

    Liitu Viimsi Artiumi uudiskirjaga ja ole kursis meil toimuvate kultuurisündmustega!

    Uudiskirja saajale eksklusiivsed sooduspakkumised.