en
OSTA PILET

Etendused:

 • 19.03 kell 19:00
 • 01.04 kell 19:00
 • 02.04 kell 19:00
 • 18.04 kell 19:00
 • 19.04 kell 19:00
 • 25.04 kell 19:00
 • 26.04 kell 19:00

Etendus on kahes vaatuses ning kestab koos vaheajaga 2 tundi.
Hilinejaid saali ei lubata!

Osta pilet Piletilevist
Osta pilet Piletimaailmast

Orzel. Laidoneri ööd.

Autor Loone Ots

Lavastaja Jaanus Nuutre

Lava- ja kostüümikunstnik Jana Wolke

Helikunstnik Tobias Tammearu

Valguskunstnik Targo Miilimaa (Noorsooteater)

Valgus- ja heli tehnik Margus Ruhno

Grimeerija Tuuli Alliksaar

Etenduse juht Inge Kaseleht

Osades: Liina Tennosaar, Peeter Tammearu

Draama „Orzel. Laidoneri ööd“ on kinnitatud faktidel põhinev, kuid neid fantaasiaga siduv ja arendav tõsieludraama Eestile saatuslikest otsustest, mida pidi langetama Eesti sõjaväe ülemjuhataja kindral Johan Laidoner. 

Näitemäng kujutab nelja saatuslikku ööd (14.—18.09.1939) teise maailmasõja algul. Nende ööde jooksul palus Eestilt varjupaika Poola allveelaev Orzel, mille eestlased interneerisid, kuid mida ei antud välja ei Saksamaale ega NSV Liidule. Selle asemel lasid eestlased Orzelil 18. septembri öösel põgeneda. Otsus vallandas laviini, mis päädis Nõukogude Liidu baaside loomisega Eestisse ja hiljem Eesti okupeerimisega. Kuid Orzeli vabastamine säilitas paljude silmis Eesti au ning ühes sellega ka ülemjuhataja ohvitseri maine. Draama vaatleb Orzeli juhtumist ja selle kajastust abielupaar Laidoneride majas. Arvamused põrkuvad, kui üks pool on rahvuselt poolakas ning teine eestlane. Kas abikaasade vaheline side peab tuleproovile vastu? 

Draama eesmärk on tutvustada Eestis seni liiga vähe kõlapinda leidnud ajaloosündmust, mille kontekst – Eesti suhted juba sõdivate riikidega – on ootamatult aktuaalne ka praegu. 

Orzeli juhtumist on Poolas avaldatud raamat ja Eesti riigiarhiivis säilitatakse laeva komandöri tunnistust. Huvi pakub, et Orzeli teemat puudutati Eesti ajakirjanduses väga napilt, justkui tsenseeritult, ja põhiliselt tohtis sellest üldse kirjutada ainult riigi võimul oleva kliki häälekandja Uus Eesti. Niisiis sai rahvas Orzeli kohta pigem suulist, subjektiivset ja vastuolulist infot.

Tule varem kohale ja külasta ka Vilen Künnapu näitust “Villu lendab” Viimsi Artiumi kaasaegse kunsti galeriis!

  Liitu uudiskirjaga

  Liitu Viimsi Artiumi uudiskirjaga ja ole kursis meil toimuvate kultuurisündmustega!

  Uudiskirja saajale eksklusiivsed sooduspakkumised.