en
OSTA PILET

Kontsert:

  • 26.11 kell 19:00

Piletid: 15.- (soodushind); 25 (täishind); 50.- (toetajapilet)

Piletid

HELIjaKEEL 2023/2024

Mõtisklusi maailmavaadetest. And I Loved You Like a Branch Breaking Under the Snow
Kavas: Toivo Tulev (sh esiettekanne)  
Vestlusring: Toivo Tulev, Peeter Liiv, Liisa Hirsch
Esitajad: Mari Targo (viiul), Olga Voronova (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello), Regina Udod (kontrabass), Heigo Rosin (löökpillid), Tähe-Lee Liiv (klaver), Iris Oja (laul), Janika Lentsius (flööt), Mihhail Gerts (dirigent)

Sari HELIjaKEEL jätkab hooajal 2023/2024 keskendumist erinevatele pühakirjadele, religioonidele ning elufilosoofiatele. Kõrvutatakse ja leitakse seoseid – autorite kooslusi – sarnaste religioossete ja filosoofiliste vaadete või huvide läbi.

Antud kontserdil Mõtisklusi maailmavaadetest. And I Loved You Like a Branch Breaking Under the Snow kuuleb Toivo Tulevi muusikateoste kõrval ka vestlust teemal erinevad maailmavaated ning selle mõju loomingule. Vestlusringi moodustavad helilooja Toivo Tulev, helilooja Liisa Hirsch ning ajakirjanik Peeter Liiv.

Kavas:
Toivo Tulev:

And I Loved You Like a Branch Breaking Under the Snow (2021) 14`
Kamancheh (või toon alla häälestatud viiul), viiul, vioola, tšello, klaver
Teos on kirjutatud 2021 aastal ja sellest on kaks versiooni, üks soolo kamancheh’le ning teine kamancheh’le, viiulile, vioolale, tšellole ja klaverile. Ansambli versioonis võib kamancheh’t asendada toon alla häälestatud viiul.
Kamancheh’ga kohtusin esimest korda läbi iraani traditsioonilise muusika pea kolmkümmend aastat tagasi. See oli omamoodi nagu armumine esimesest silmapilgust. On kohtumisi, mille jäljed ei kustu ka aastate möödudes.
Teose pealkiri pärineb ühest Iraani luuletaja Bijan Elahi (1945 – 2010) varajasest luuletusest. Esiettekanne 20. Nov 2021, EMTA Suur saal

White House, Blue Shutters – Blue House, White Shutters (2020) 16’
2 viiulit, vioola, tšello, kontrabass, klaver, löökpillid
1.      White House, Blue Shutters – Blue House, White Shutters
2. –
3.     Blue House, White Shutters – White House, Blue Shutters

Uus-Inglismaal on palju ilusaid helesiniseid, valgete luukidega maju ning palju samavõrd kauneid valgeid, helesiniste luukidega maju. Neid oli tore vaadata ning  tore oli neist ka hiljem mõelda.
Natuke on see seitsmele mängijale loodud lugu nagu yin ja yang, kus helesinisel on oma, ning valgel oma helirida, mõlemas võrdselt kuus heli.
Helikõrguslikku maailma organiseerivad ajaskaalal kolm arvu: üheksa, seitse ning viis. Nende vastandustest ja rotatsioonidest sündis arvujadasid, mille kohatine sümmeetria ei jätnud puhtajalise struktuuri kõrval mõjutamata ka muusika helikõrguslikku iseolemist.
Teosel on kolm osa. Selle keskmist, nimetut lõiku võiks näha kui troopide ja kadentside vaba järgnevust. Esiettekanne: YXUS Ensemble, dirigent Kaspar Mänd; 20.09.2020, Rahvusooper Estonia kammersaal, Eesti Muusika Päevad

Beloved (uudisteos) ca 15`
Keelpillikvintett (vl,vl,vla, vlc,cb), klaver, löökpillid, flööt (piccolo), sopran
Uus teos toetub Inayat Khani tekstile tema “Ragas” tsüklist.

Autorist:

Toivo Tulevi loomingus põimuvad ekspressionistlik ja sakraalne elutunnetus, eksistentsiaalne heitlus tasakaalu- ja pingeseisundite vahel. Tema helikeelt on mõjutanud tegevus mitmes vanamuusikaansamblis ja süvenemine gregooriuse laulu traditsioonidesse.  

Toivo Tulevi looming on kõlanud nüüdismuusika festivalidel: Nuova Consonanza (Rooma), Varssavi Sügis, Gaida (Vilnius), Arena (Riia), Oslo Kirikumuusika Festival, Vale of Glamorgan Festival (Suurbritannia), Month of Modern (Philadelphia), Holland Festival, 20 Lieux sur la Mer (Marseilles), Young Euro Classics (Berliin), März Musik (Berliin), Ultima (Oslo), Sydney Kevad jm.

Toivo Tulev on arvukate orkestri-, vokaal- ja kammerteoste (s.h. instrumentaalkontserdid, sümfoonia, vokaalsuurvormid) autor. Toivo Tulevi vokaalteoseid kirjastab Theatre of Voices Edition. Ta on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooni ja orkestratsiooni professor ning alates aastast 2005 kompositsiooniosakonna juhataja.

    Liitu uudiskirjaga

    Liitu Viimsi Artiumi uudiskirjaga ja ole kursis meil toimuvate kultuurisündmustega!

    Uudiskirja saajale eksklusiivsed sooduspakkumised.