en
OSTA PILET

Näitus:

  • 17.10.2024 - 17.11.2024

Toomas Pikhof “UNUSTAMATU. Teatrikunstist võimsamad varjundid”

“UNUSTAMATU. Teatrikunstist võimastatud varjundid” on Toomas Pikhofi kolmas isikunäitus, mis oma olemuselt on emotsionaalne ja tundeline lavastuslik teekond teatrikunstist sündinud unustamatutesse elamustesse läbi abstraktse maalikunsti.

Suuremõõtmelised maalid on esitatud loovinstallatsioonis, mis võtab arvesse Viimsi Artiumi kaasaegse kunsti galerii mahuka näitusesaali mõlemat korrust. Galerii I korruse väljapanek kannab endas teatrilavadelt kogetud nii psühholoogilisest draamast, ajaloolisest romaanist kui ka traagilisest armastusloost võimestatud varjundeid, mis kinnitavad teatrikunsti olulisust inimese emotsionaalse arengu kujunemisel.

Galerii II korrusel on avatud armastuse tuba, kus läbi videoinstallatsiooni on võimalik Merle Palmiste (Eesti Draamateater) esituses saada osa Toomas Pikhofi 2023. aastal ilmunud luuleraamatu „Ma põlen, Suudlemata suudlused“ luuletustest.

Kõik Viimsi Artiumi kaasaegse kunsti galeriis eksponeeritud Toomas Pikhofi maalid on temaatilised ja põhinevad erinevate teatrilavastuste emotsioonidele, mida autor on kogenud teatris töötamise ajal. Maalid räägivad abstraktsionismlikus keeles lugu lavastustest, mida on publik armastanud, kuid mille loomine on olnud täis komplikatsioone ja saladusi, mis tavavaatajani ei jõua.

Pikhof: „Olen töötanud varasematel aastatel Eesti Noorsooteatris ja Eesti Draamateatris kokku 15 aastat ning osalenud uuslavastuste loomemeeskondade töös. Igal hooajal sündis 15-18 uuslavastust. See oli väga huvitav ja värviküllane aeg, mis on jätnud minusse erilise jälje. Seepärast on uue näituse maalid pühendatud erinevatele teatriga seotud inimestele: lavastajatele, näitlejatele, teatrikunstnikele kuid ka nendele, kes töötavad selles põnevas maailmas nähtamatutena ehk siis lava taga“.

Näitusel on väljas maalid, mis on sündinud publikule tuntud menulavastuste mõjul nagu näiteks „Augustikuu“, „Boulgakoff“, „Pikk päevatee kaob öösse“, „Portselansuits“, „Minu oivaline lahutus“, „Loojang“, „Viimasel minutil“, „Islandi kell“, „Cancun“, „Kiirgav linn“, „Õitseng“, „Grease“, „Romeo ja Julia“ ning „Risk“. 2024. aastal saab näitust vaadata ka Tartus Karlova Teatris ja 2025. aastal on näitus eksponeeritud Pärnus Endla Teatrigalerii Sammassaalis.

Toomas Pikhofi (sünd 1973) loomingut iseloomustab intellektuaalne, rõhutatult poeetiline lähenemine teemale, kus põhifookuseks on emotsionaalne ja vaimne teekond läbi tundmuste. Maalikunstnikuna on ta võtnud romantilise positsiooni meditatiivses maailmaruumis, mis on jäädvustatud abstraktsetesse akrüülmaalidesse. Oma loomingus keskendub kunstnik inimteadvuses peituva potentsiaali äratamisele ja tajumispiiride avardamisele. Läbi hoolivuse ja armastuse keskendub ta tundmuste kujutamisele, kõnetades mõistuse ja tunnetuse seoseid, kasutades selleks erinevaid meediume nagu maal, sõna, heli ja liikuv pilt. Toomas Pikhofi loominguga saab tutvuda Artvertigo veebigaleriis www.artvertigo.ee. 

Peale maalikunstile pühendumise töötab Toomas Pikhof Pirita Majandusgümnaasiumis koolijuhina, on koolitaja ja viib läbi loovustreeninguid, mille eesmärgiks on aidata inimestel avastada enese tõelist olemust. Ta on avaldanud 2023. aastal luuleraamatu „Ma põlen. Suudlemata suudlused“, 2020. aastal esimese lasteraamatu „Kuu usk ehk kuidas kuusk endale nime sai“ ja 2024. aastal teise lasteraamatu „Näksaja kassike“.

    Liitu uudiskirjaga

    Liitu Viimsi Artiumi uudiskirjaga ja ole kursis meil toimuvate kultuurisündmustega!

    Uudiskirja saajale eksklusiivsed sooduspakkumised.