18.-25. septembrini toimub Viimsis esmakordselt kultuuri- ja kogukonnafestival Põhja Konn, mille programmis leidub lisaks põnevatele kultuurielamustele – etendustele, kunstinäitustele, filmidele ja kontsertidele – ka mitmeid loodusmatku ja töötubasid.
Selle aasta festivaliprogrammi sündmuseid seob rännakumotiiv – olgu selleks siis füüsiline või vaimne rännak. Festivaliga tahame tugevdada sidemeid kogukonnaliikmete vahel, innustades sõpruskondi ning perekondi, lapsi, noori ja täiskasvanuid lähedalt ja kaugemalt tegema tutvust Viimsi poolsaare ja saarte looduskaunite kohtadega, saades osa kultuurilisest ühiskogemusest.
Festival toimub kostöös Viimsi valla erinevate kultuuri- ja haridusorganisatsioonidega – Viimsi kunstikooli, teaduskooli, muusikakooli, Viimsi huvikeskuse, Viimsi valla kultuuri- ja haridusosakonnaga, Rannarahvamuuseumi ja Eesti Meremuuseumiga. “See on festival kogukonnalt kogukonnale. Tänavu sügisel on tegemist pilootfestivaliga, millest loodame, et kasvab järgnevateks aastateks pikaajaline koostöö erinevate Viimsi valla kultuuri- ja haridusorganisatsioonide vahel”, ütleb Viimsi Artiumi juht Kristiina Reidolv.
Üritused toimuvad Viimsi Artiumi saalides, kaasaegse kunsti galeriis ja vabaõhulaval, Viimsi Kuradikoopa ja Põhja Konna trepi juures, Miiduranna sadamas, Naissaarel ja mujal.
Festivali avamisel astuvad üles rahvusvahelised etenduskunstnikud
Rännakumotiiv saadab pea kõiki sündmuseid, alates festivali avamisest 18. septembril kui publikule pakutakse rahvusvahelist kultuurilist elamust etenduskunstidest ja tsirkusest, põhjamaiselt kauni eesti muusikani.
Festivali avasündmus algab esmaspäeval, 18. septembril kl 19.00 kõnede ja tervitustega Põhja Konna trepi juures, kust minnakse üheskoos Viimsi Artiumisse. Lisaks Soome kaasaegse tsirkuse kompanii Agit-Cirk etendusele “Sfäär”, USA koreograafi ja lavastaja Cid Pearlmani poeetilisele videoinstallatsioonile “(home)Body“ ning Rootsis resideeruva eesti muusiku ja laulukirjutaja Liis Ringi soolokontserdile “Homing / Vaikelu” on plaanis ka üllatused.
Liis Ring, foto: Jan Christoffer Rutström
Viimsi tänavakunstifestival toimub Põhja Konna festivali raames
Möödunud aastal alguse saanud Viimsi tänavakunstifestivali traditsioon jätkub tänavu Põhja Konna festivali osana.
Tänavakunsti teemaprogrammi üks põnevamaid päevi on 21. september kui Viimsi Kunstikooli eestvedamisel viiakse osalejad rännakule “Koopamaalist grafitini“. Päeva jooksul toimuvad arendavad loomingulised töötoad: koopamaalingu töötuba Viimsi Kuradikoopas; kunstikooli õpetaja Paul Männi skulptuuri töötuba, mille käigus saavad vanad betoonist kujud uue ilme ning grafiti töötuba Miiduranna sadamas. Lisaks toimub palju muud põnevat nagu tänavakultuuri tutvustav filmiprogramm ja üllatused. Päeva võtab kokku kõiki punkte ühendav jalgrattaretk.
Programmi koostaja ja Viimsi Kunstikooli direktori Matti Vainio sõnul on osalema oodatud nii suured kui väiksed kunsti- ja looduse huvilised: “Tänavakunsti programmi “Koopamaalist grafitini” kandev idee on juhendada osalejaid kunstilisel teekonnal, mis algab esialgsetest ja looduslähedastest kunstivormidest nagu koopamaalingud, ning jõuab välja kaasaegse tänavakunsti, nagu grafiti avastamiseni. Viimsi Kunstikool rõhutab kunstilise eneseväljenduse mitmekesisust ja arengut läbi erinevate ajastute ning tehnikate, aidates osalejatel mõista tänavakunsti arengut ning selle olulisust kunstimaailmas ja ühiskonnas”.
II Põhja- ja Baltimaade Jazz Meeting @ Viimsi Artium
Teist aastat järjest – sel korral Põhja Konna festivali osana – toimub Artiumis Põhja- ja Baltimaade Jazzmeeting, kus astuvad üles nii rahvusvaheliselt tunnustatud jazzartistid kui ka Eesti parimad jazzmuusikud. Kui eelmisel aastal oli jazzmeeting ühepäevane sündmus, siis tänavu jätkub inspireerivaid jazzielamusi mitmeks päevaks. Artiumi lavadele astuvad muusikud Eestist Fääri saarte ja USA-ni.
Festivali peaesineja on Norrast pärit jazzpianist, helilooja ja professor Jan Gunnar Hoff, kes on Norra üks silmapaistvamaid ja hinnatumaid jazzartiste. 23. septembri õhtul kl. 22.00 annab ta Viimsi Artiumi suures saalis kauni soolokontserdi Norra ja Eesti muusikast, mida visuaalselt ilmestavad laseritega tehtud virmalised. See saab olema imekaunis muusika imelise vaatemänguga.
Jan Gunnar Hoff, foto: Tom Melby
Jazzmuusiku ja Viimsi Artiumi muusikasündmuste produtsendi Villu Veski sõnul on Jan Gunnar Hoff üks virtuoossemaid muusikuid, keda ta kohanud on. “Talle ei valmista mingit raskust mängida näiteks Heino Elleri “Kodumaist viisi”, arendades sellest välja kaugeleulatuv põhjamaine improvisatsiooni ja tulles turvaliselt tagasi meloodia juurde. Seda lihtsalt on vaja ise kuulama tulla ja kogeda”, kirjeldab Veski.
Jan Gunnar Hoffi muusikalisest tasemest annab märku ka asjaolu, et tal on olnud koostööprojekt meie aja legendaarseima muusikuga Pat Methenyga ja tema albumil on mänginud hijuti Jazzkaarel peaesinejana üles astunud kitarrist Mike Stern.
Fääri saarte karget hõngu toob Viimsisse Kristian Blak, kes astub Artiumis üles kahel korral – Jazz Meetingu esimesel päeval annab ta soolokontserdi Viimsi Artiumis ning viimasel päeval saab teda näha ja kuulda Naissaare tuletornis. Esitamisele tuleb loodusest – eriti Fääri saartel elutsevatest lindudest – inspireeritud omaloomingut ning muusika vahele jutustab ta lugusid oma teoste sünnist. Fääri saarte muusikaloo ühe silmapaistvama tegijana on ta loonud sooloinstrumentaalteoseid, kammermuusikat, jazz-süite, kooriteoseid ja sümfoonilist muusikat. Tema mitmekülgne looming ühendab etnilise muusika uute kompositsioonitehnikatega.
Lisaks saab festivalil kuulda Puerto Ricost pärit Lätis resideeruvat jazzkitarristi Neff Irizarry’t, kes esitab Viimsi Artiumis koos Baltimaade parimate jazzmuusikutega progressiivset ladina jazzi, ühendades pööraselt kirgliku Puerto Rico “Sabori” ja põhjamaiselt karge “Sisu”.
“Jazzmeetingul ongi eesmärk lasta jazzmuusikal kõlada kõikides oma erinevates värvides ja žanrites – kargest põhjala loodusest inspireertud muusikast kuni Puerto Rico kuumade rütmideni välja. See näitab ka, et meie Balti riikides ja Põhjamaades elab muuskuid üle maailma, kaugematest paikadest. Eesmärgiks on ka tutvustada Viimsi Artiumi erinevaid saale ja Naissaare põnevaid paiku läbi seal kõlava muusikaelamuse”, ütleb Viimsi Artiumi muusikasündmuste produtsent Villu Veski.
Neff Irizarry, foto: Mike Skelton
Eesti muusikutest astub üles Sofia Rubina bänd ning toimub Tanel Ruben Quinteti (Kadri Voorand, Tanel Ruben, Kristjan Randalu, Raivo Tafenau ja Taavo Remmel) uue plaadi “Every Moment Every Day” esitluskontsert.
Tanel Ruben Quintet, foto: pressimaterjalid
Põhja- ja Baltimaade Jazz Meetingu ja Põhja Konna festivali võtab kokku 24. septembril toimuv Elamusrännak Naissaarel, kus astuvad üles juba tuttavad Kristian Blak (Fääri saared) ja Jan Gunnar Hoff (Norra).
Meeleolukas päev algab kell 11 hommikul Lennusadamast kui laevaga “Nargö” asutakse Naissaare poole teele. Saarel toimub põnevates kohtades kolm kontserti – Naissaare Püha Maarja kabelis, Naissaare tuletornis ja selle ees ning Patarei 10A siseruumis.
Publikut sõidutatakse kontserdipaikade vahel veoautodega ja saab sõita ka ajaloolise auruveduriga. Pakutakse lõunasööki ning kell 17.30 väljub laev Naissaarelt tagasi Lennusadamasse. Naissaare päev toimub koostöös Viimsi Rannarahva muuseumi, Eesti Meremuuseumi, Kultuuriministeeriumi ja Norra Saatkonna ning Torshavn Kommuuniga.
Kes muusikalisele rännakule Naissaarele ei jõua, siis nende jaoks on Viimsi huvikeskuses avatud näitus “Naissaar – Tallinna merevärav”.
Lisainfo ja programm: https://viimsiartium.ee/festival-pohja-konn/