Viimsi Artiumi uudiskiri NR 1

Intervjuu Viimsi Artiumi juhi Kristiina Reidolviga Postimehes

Viimsi Artiumi juht Kristiina Reidolv mõtestab Postimehes kaasaegse kultuuri suundumusi ning tutvustab Artiumi tulevikuplaane: “Programmi planeerimisel lähtume kolmest tasandist – rahvusvaheline ja Eesti tippkultuur ning kogukondlikud sündmused – ja vaatame ka, et eri kultuurivaldkonnad – muusika, teater, film, tants, kunst – oleksid kaetud.”

Viimsi Artiumi juht Kristiina Reidolv. Foto Madis Veltman

Loe artiklit “Eesti tippkultuur kohtub Viimsis rahvusvahelise kõrgkultuuriga” edasi Postimehest.  

Intervjuu Viimsi kunstikooli juhi Matti Vainioga

Viimsi Artiumisse on planeeritud ruumid Viimsi kunstikoolile. Uurisime Viimsi kunstikooli juhilt Matti Vainiolt, millised on kunstikooli plaanid Viimsi Artiumis ning mis sündmusi Matti ise ootaks värskelt valmivasse kultuurikeskusesse.

Viimsi Kunstikooli juht Matti Vainio. Foto: Sampsa Indrén

Mis Teie arvates võiks Viimsi Artiumis toimuda? Milliseid sündmusi ootate?

Artium on minu jaoks eriline keskus, kuna võimaldab erinevate kultuurivaldkondade kohtumist ühes majas. Tahaksin, et Artiumis tegutsevate koolide, nii kunsti-, muusika- kui teaduskooli vahel tekiks hea koostöö. Muusika inspireerib lapsi joonistama ja maalima, saaksime teha koos mitmeid näituseid ja muusikakooli õpilased saaksid ka näituste avamistel esineda. Samamoodi loodame teha koostööd teaduskooliga. Kunstil ja teadusel on palju ühiseid sidepunkte, näiteks värvispektri uurimine, keemilised ühendid (emulgaatorid) jne. Ilma teadlaste ja kunstnike koostööta ei oleks renessansi tehnikaidki.

Viimsi Artiumis võiksid aset leida interdistsiplinaarsed kunstinäitused, häppeningid ja kontserdid koos traditsioonilisemate visuaal-, heli- ja etenduskunsti sündmustega. Tahaksin näha eksperimentaalteatrit ja -tantsu, näiteks Von Krahli teatri etendusi ja Kanuti Gildi SAALi etenduskunstnikke. Kindlasti võiks kutsuda Soomest esinejaid – tantsukeskust Zodiak, stand-up koomikuid – ja miks mitte ka tantsuvaldkonna professionaale Rootsist Dansens Husist.

Artium on koht, kus tarkus, teadmised, nauding ja tuleviku kunst saavad kohtuda ja õitseda. Tahaksin näha lisaks näitustele ja kontsertidele ka ühiskonna ja kultuuri mõtestajate ning teadlaste esinemist Artiumi laval, näiteks Viimsi TEDx,  Dr. Jordan Petersoni, Mihkel Rauda, Sven Grünbergi ja Ööülikooli esinejaid ja filosoofe. Artiumis võiks olla kunstnike vestlusõhtuid ja Viimsi huvikoolide tutvustuspäevi. Mina kunstikooli juhatajana saaksin teha ringkäike Viimsi kunstikooli ruumides, rääkida kunstist ja viia läbi vestlusi näiteks kaasaegse kunsti teemal.

Artiumisse sobiksid samuti valla vastuvõtud ja riiklike sündmuste tähistamised. Ja miks mitte ka kino.

Rääkige lähemalt nägemusest, kuidas Viimsi kunstikool Artiumi hoones tegutsema hakkab.

Viimsi Kunstikool õpetab läbi vaatamise, avastamise, nägemise ja tegemise visuaalse kunsti oskusi, mis on elementaarne osa kunsti baas- ja huviharidusest ja oluline professionaalse kunstniku töös. Kunstikooli eesmärk on inimestele meelde tuletada, kui oluline eriala kunst on, sest meid ümbritsev maailm on täis visuaalset ilu ja informatsiooni. Viimsi kunstikooli juhina näeksin, et koolist saaks lisaks tugevatele traditsioonilistele kunstitehnikatele ka laiapõhjalised digitaalkunsti teadmised. See on kool, kus iga laps leiab endale sobiliku kunstisuuna, on selleks siis maalimine, skulptuur, joonistamine, graafika või grafiti. Viimsi kunstikool võiks olla kool, kuhu tahetakse tulla ka väljaspoolt Viimsit.

Keda ootate kooli õppima?

Ootame Viimsi kunstikooli kunstitundidesse osalema kõiki alates 5-eluaastast, algkooliõpilastest kuni ärijuhtide ja pensionärideni. Eesmärgiks on nautida kunsti tegemist ja õppimise protsessi, aga kool hoiab silma peal ka neil õpilastel, kel on soov edaspidi süvitsi kunsti õppida. Ühiskond liigub üha rohkem visuaalsete märkide loomise ja kasutamise suunas ning näen, et kunstikooli üks missioon on õpetada visuaalset lugemisoskust kõigile.

Loomisel on nii kaasaegse kunsti galerii kui ka Viimsi kunstikooli galerii. Kuidas hakkab kujunema näitusteplaan?

Galerii tegevus on oluline osa kunsti loomisel. Tahaksin, et juba varakult saaksid Viimsi kunstikooli õpilased tuttavaks galerii tegevusega ja enda teoste eksponeerimisega kunstikooli galeriis. Galerii võiks olla eksperimentaalse kunsti ruum, kus noorte talentide mõttekäigud ja katsetused saaksid esile tulla ja teisi inspireerida. Kunstikooli galerii võiks olla ka laste ja nende vanemate ühine ruum, kus koguneda vestlema seminarivormis kunsti, kunstiteoste ja Viimsi kultuurielu üle.

Artiumi galerii on Viimsi vallas kaasaegse kunsti galerii, kus saaksid oma töid eksponeerida professionaalsed kunstnikud. 

Koos Artiumi juhi Kristiina Reidolviga kutsume kuraatoreid tegema näituseplaani igaks aastaks. Paneme kokku komisjoni, mis hakkab arvestama aasta näituseplaaniga. Pakume kunstnikele näitusepinda, mis on eriline ja eristuv teistest galeriidest.

Lisaks on plaanis uue kultuuri ja uue meedia festival? Mida see endast kujutab?

Oleme koos Kristiina Reidolviga ja Villu Veskiga planeerinud ellu kutsuda uue festivali. Tegemist oleks festivaliga, mis hakkaks igal aastal tooma kaasaegseid eri alade kunstnikke Artiumisse. Kaasatud oleksid etenduskunstid, (audio)visuaalkunstid, uus meedia ja muusika. Festivali ajal oleksid erinevad programmid – lisaks etendustele ja kontsertidele ka noorteprogrammid, töötoad, häppeningid ja vestlusfoorumid. Näiteks koostöö soome kunstnike Teemu Lehmusruusu ja Pasi Rauhalaga on juba alanud.

Intervjuueerija Katrin Tegova.

Intervjuu Viimsi Artiumi arhitektide Siiri Vallneri ja Indrek Peiliga arhitektuuribüroost KAVAKAVA

Arhitektid Indrek Peil ja Siiri Vallner. Foto autor: Kristiina Reidolv

Mis Teie arvates võiks Viimsi Artiumisse toimuda, kui maja valmis saab? Milliseid sündmusi ootate?

Arhitektidele muidugi meeldiksid kõik sellised üritused, mis suhestuksid ja kasutaksid ära maja erilisi ruumilisi võimalusi – kõrged ruumid, läbipaistvus, seos väliruumiga, suures saalis ringrõdu jne. Hästi palju uusi ja üllatavaid kombinatsioone saaks luua ruumi ja näiteks etenduskunstide vahel. Aga me loodame, et maja hakkab toimima lisaks sündmustele ka kogukonnakeskusena.

Miks on Artiumi maja eriline?

Meie arvates on see maja mitmes mõttes tulevikku vaatav. Nii selles mõttes, et toob erinevate erialade inimesed kokku ühte majja, kui ka näiteks sellepärast, et majal on haljastatud katus ja loodusega kokku sulav olek.

Millega peavad arvestama ja arvestavad arhitektid, kui nad nii mitmefunktsioonilist kultuurikeskust looma hakkavad?

Taolisi hooneid ehitatakse pikaks ajaks ja seepärast peab neisse olema sisse programmeeritud võime muutuseks ja kohandusteks. Paindlikkus on oluline. Samas oleme märganud, et tihti just tugeva karakteriga ruum on köitev pikaks ajaks ja võimaldab aina uusi, huvitavaid kasutusi (näiteks tööstushoonete populaarsus).

Mis on põnevaim osa Teie tööst seoses Artiumiga. Mis teid selle juures sütitab?

Võimalus siduda arhitektuuri maastiku ja loodusega. Eestis üldiselt mitte kunagi ei ole maja kõrval 30-40 m kõrgust nõlva ürgmetsaga – seose otsimine klindi ja metsikusega ongi olnud ülimalt köitev selle töö juures. 

Intervjuueerija Katrin Tegova.

Festival d’Automne à Paris

Festival d’Automne à Paris, Pariisis toimuv interdistsiplinaarne festival tähistab tänavu 50ndat juubelit. Igal sügisel, septembrist detsembrini, toob festival Pariisi maailma paremiku nii etenduskunstide, kaasaegse tantsu, muusika, visuaalkunsti kui filmi valdkonnast:
https://www.festival-automne.com/en/program

Prantsuse lavastaja Julien Gosselin ja produtsent Eugénie Tesson kutsusid Viimsi Artiumi juhi Kristiina Reidolvi festivalile vaatama Gosselini uuslavastust “Le Passé”teatris Odéon-Théâtre de l’Europe. Ühtlasi oli võimalus kohtuda ka prantsuse-austria koreograafi Gisèle Vienne´i ja tema produtsendiga ning vaadata tantsulavastust “Crowd”. Pariisi Moodsa Kunsti Muuseumis sai tutvuda Vienne näitusega “GISÈLE VIENNE TRAVAUX 2003-2021”. Samuti oli võimalus kohtuda prantsuse koreograafi Boris Charmatziga, kes 2022. aasta septembrist hakkab juhtima kaasaegse tantsu teatrit Tanztheater Wuppertal Pina Bausch ja vaadata tema uuslavastust „SOMNOLE“. Lisaks suurepärasele programmile sai festivalil sõlmitud Artiumi jaoks olulisi väliskontakte ja arutatud koostöövõimalusi.

Üleskutse ideekorjeks

Selleks, et Viimsi Artiumist kujuneks atraktiivne kultuuri- ja hariduselu keskpunkt ning kogukonna süda, on kõik oodatud kaasa mõtlema! Viimsi Artiumi KODULEHEL leiad lingi, kus saad esitada meile oma idee, millised sündmused võiksid Viimsi Artiumis toimuda.

Galerii Tiit Mõtuselt

Viimsi Artium soovib kõigile kauneid jõulupühi ning loomingulist ja inspireerivat uut aastat!

    Liitu uudiskirjaga

    Liitu Viimsi Artiumi uudiskirjaga ja ole kursis meil toimuvate kultuurisündmustega!

    Uudiskirja saajale eksklusiivsed sooduspakkumised.